Muzeum FC Barcelony na Camp Nou, to drugie po madryckim Prado najczęściej odwiedzane muzeum w Hiszpanii i najpopularniejsze muzeum w całej Katalonii, notujące ponad 1,5 miliona odwiedzających rocznie.

Zainaugurowane zostało 24 września 1984 roku i od tego czasu przeszło dwie gruntowne przebudowy. Pierwszą w 2000 roku wykonaną za kadencji prezydenta Joana Gasparta i drugą, w 2010 roku, tuż pod koniec kadencji Joana Laporty. Aktualny kształt muzeum w dużej mierze powstał podczas drugiej gruntownej przebudowy, która nadała mu nowoczesny charakter, wyposażyła w najnowsze technologie. W tym samym czasie klub nadał mu również nazwę  Camp Nou Experience.

Muzeum

W muzeum można zapoznać się z historią klubu i poznać wartości, które sprawiają, że Barcelona to „więcej niż klub”. W gablotach wystawione są wywalczone trofea i klubowe pamiątki, dzięki ścianie z interaktywnymi ekranami uzyskamy informacje o socios (hiszp. członkowie klubu) na całym świecie, o piłkarzach, trenerach i prezydentach oraz poznamy szczegółową historię Barçy. W muzeum prezentowane są również tymczasowe wystawy dokumentujące działalność fundacji oraz rocznice historycznych wydarzeń jak np. 25-lecie zdobycia pierwszego Pucharu Europy, gablota z wszystkimi Pucharami Ligi Mistrzów czy Złotymi Piłkami Leo Messiego.

Buty Andresa Iniesty, w których zdobył bramkę na wagę mistrzostwa świata w 2010 r.
Gablota z wszystkimi pięcioma pucharami za triumf w Lidze Mistrzów
Okresowa wystawa poświęcona 25. rocznicy zdobycia pierwszego pucharu Europy

Strefa multimedialna

Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii strefa multimedialna pozwala doświadczyć emocji związanych z najlepszymi chwilami w historii klubu – od czasów Kubali, poprzez erę Cruyffa czy Ronaldinho, aż do Barçy sześciu pucharów. W skład strefy wchodzą:

  • trzy ekrany LCD, rozmieszczone w różnych miejscach, na których prezentowane są najlepsze gole. „Ogród” ekranów i „kaskada” imion jako hołd dla piłkarzy, socios i kibiców
  • Urządzenia służące do odtworzenia hymnu Barcelony (tekst w 30 różnych językach)
  • 35-metrowy ekran, na którym prezentowane są najlepsze ujęcia triumfującej Barçy
  • Interaktywny ekran z kluczowymi momentami dla pozostałych profesjonalnych sekcji klubu
Tablica multimedialna z historycznymi wydarzeniami

Trybuny, szatnia i boisko

W dalszej części programu trasa wiedzie przez górną część trybun, a następnie zwiedzający udają się na sam dół by móc zobaczyć jak wygląda szatnia gości oraz wyjść tunelem na murawę Camp Nou dokładnie tak jak piłkarze przy akompaniamencie nagranego dopingu kibiców i hymnu FC Barcelony.

Sala konferencyjna, strefa mieszana i loża prasowa

Ostatnia część trasy prowadzi przez miejsca regularnie uczęszczane przez dziennikarzy z całego świata, którzy przyjeżdżają na Camp Nou by relacjonować mecze z udziałem Barcelony.

Sala konferencyjna imienia Ricarda Maxenchsa to miejsce nowoczesne, w którym dziennikarze śledzą konferencję prasową. Ma 225 metrów kwadratowych i jest usytuowana obok strefy mieszanej i szatni. Posiada 135 miejsc i jest wyposażona w WiFi, dwa monitory i projektor, co umożliwia przeprowadzanie prezentacji. Stacje radiowe i telewizyjne mają zarezerwowaną część sali, w których znajdują się urządzenia adekwatne do ich potrzeb.

Sala konferencyjna na Camp Nou

Strefa mieszana to miejsce, w którym zawodnicy rozmawiają z dziennikarzami po meczach na Camp Nou. Strefa mieszana na stadionie Barcelony ma 170 metrów kwadratowych i jest ulokowana obok sali konferencyjnej i szatni pierwszej drużyny. To dobrze oświetlona strefa podzielona na dwie części – strefę, przez którą przechodzą zawodnicy i tę okupowaną przez przedstawicieli mediów, mogącą pomieścić 100 dziennikarzy. Strefa wyposażona jest w WiFi i trzy monitory, na których reporterzy mogą oglądać konferencję prasową odbywającą się w sali obok.

Loża prasowa jest jednym z najciekawszych punktów całej trasy. Zlokalizowana na samej górze stadionu zapewnia fantastyczny widok na murawę stadionu. Na zwiedzających czeka wysłuchanie 15 komentatorów z całego świata nagranych w loży na Camp Nou podczas dni meczowych.

Widok z loży prasowej na Camp Nou

FC Barcelona Megastore

Zwiedzanie Camp Nou kończy się wizytą w oficjalnym sklepie klubowym, jednocześnie największym ze wszystkich (inne sklepy zlokalizowane są także w wielu miejscach w mieście). Do sklepu można oczywiście wejść niezależnie, bez konieczności zwiedzania całego stadionu. W sklepie dostępne jest praktycznie wszystko, co można wyobrazić sobie z logo FC Barcelony - od oficjalnych koszulek meczowych, przez chipsy, idealne na mecz nasiona słonecznika, lalki dziecięce, czy miski dla psa.

FC Barcelona Megastore
FC Barcelona Megastore

Godziny otwarcia

Muzeum otwarte jest codziennie od 9:30 do 19:30 zarówno w dni robocze, jak i weekendy. Wyjątkiem są dni, w których rozgrywane są mecze na Camp Nou i muzeum zamykane jest wcześniej (około 2-3 godzin przed rozpoczęciem meczu). Z reguły nie polecamy odwiedzać muzeum w dniu meczu ponieważ trasa zwiedzania jest mocno ograniczona.

Bilety

Rodzaj

Cena

Normalny

25 €

Dla dzieci w wieku 6-13 lat*

20 €

Osoby powyżej 70 roku życia*

20 €

Dzieci do lat sześciu*

Gratis

* wymagany dokument potwierdzający wiek

Zwiedzanie odbywa się indywidualnie, ale istnieje możliwość dokupienia dodatkowych usług w postaci audioguide’a (5€) lub dedykowanego przewodnika (170€ ) - grupa maksymalnie 30 osób, rezerwacja musi być dokonana z minimum pięć dni przed planowaną datą zwiedzania.

Punkty sprzedaży

Najwygodniejszym sposobem na zwiedzenie muzeum jest kupno biletu na konkretną godzinę przez Internet. Oprócz tego, bilety można kupić obok muzeum (Accés 9) w automatach samoobsługowych lub w kasie. W tym ostatnim przypadku należy doliczyć dodatkowe 2,5€ opłaty serwisowej.

Dojazd

Zarówno sklep, jak i wejście do muzeum znajdują się tuż obok siebie. Można do nich dotrzeć dwoma wejściami: Accés 9 i Accés 14, choć w naszej opinii wygodniej jest skorzystać z tego pierwszego. Szczegółowo piszemy o tym w artykule: Jak dojechać na Camp Nou.

Czy warto?

Oczywiście, że tak! Pomimo relatywnie wysokiej ceny do muzeum zdecydowanie warto się wybrać. Dla kibiców katalońskiego klubu jest to pozycja obowiązkowa, ale atrakcje które w nim się znajdują doceni każdy kibic piłki nożnej.